Výroba piva

(ve zkratce)

 


Jak jsme již uvedli, v našem pivovaru při vaření používáme zařízení společnosti Destila. Při vaření využíváme výhradně české suroviny (vyjímky tvoří některé naše speciály, ale i ty se snažíme upravovat za pomoci našich surovin), tedy český slad a žatecký chmel. Rodinný pivovar Vilém vaří klasickým dvourmutovým způsobem. Než započne samotné vaření je zapotřebí nejdříve sešrotovat slad, takto upravený slad sypeme do varny, kde se za stálého míchání "vystírá" s vodou.

 

Pivovar-9

 

Rmutování

Dále následuje tzv. rmutování, kde při postupném zvyšování teploty dochází k přetváření škrobnaté látky na látky cukernaté, tedy maltózu a dextriny. Zkouška dokonalého zcukernatění se provádí jódovou reakcí (při kontaktu s jódem se škrob zbarvuje na modro a cukr na žluto).

 

Pivovar-1

Scezování

Po procesu rmutování přichází proces, který se nazývá scezování. Při scezování sladiny dochází k oddělení sladu (všichni známe, jako mláto) od sladiny.

 

Pivovar-2

 

Chmelovar

Poslední fáze je proses chmelení - tedy chmelovar. Takto scezená sladina se přečerpá do rmutovací části, kde následuje vaření mladiny s chmelem. Chmel přidáváme do mladiny ve třech dávkách.

 

Pivovar-3

 Celá várka trvá 10 -12 hodin.

 

Kvašení

Po vaření piva (tedy přesněji mladiny) se mladina čerpá přes průtokový chladič, kde se schladí na námi požadovanou teplotu do cylindrokonického tanku (CK tank). Do těchto tanků pak přidáváme pivovarské kvasnice (záleží na druhu piva, kvasnice se mohou lišit). Proces, ve kterém se mladina právě nachází se nazývá kvašení - tím se přetváří cukernaté látky na ethylalkohol a současně vzniká oxid uhličitý. Za pomoci moderní technologie hlídáme teplotu této mladiny, aby nepřesáhla 12°C, tím by mohlo dojít k horší kvalitě piva a většímu úniku oxidu uhličitého do ovzduší. Díky dvojitému plášti CK tanku můžeme v případě potřeby chladit mladinu za pomoci glikolu.

Po procesu kvašení nastává fáze zrání a ležení - díky schlazení CK tanku dochází k usazování kvasnic na jeho dně, tyto kvasnice pak "odstřelujeme", tedy přečerpáváme do kvasné nádoby, kde vyčkají na další jejich použití. Kvasnice v našem pivovaru používáme celkem 5x. 

 

Pivovar-11

 

Ležení (dozrávání) piva

Pivo nadále leží ve stejném tanku po dobu 4-6 týdnů (opět záleží na druhu vařeného piva). Zde se usadí i část kvasnic, která v tanku zůstala a pivo se samovolně nasytí oxidem uhličitým. Po této fázi je pivo stáčeno do KEG a převezeno ke konečnému spotřebiteli - tedy k Vám. 

 

Pivovar-12

Jaké piva vaříme?

Aktuální speciál

Jedenáctka ALE

Čtrnáctka IPA

Valdecká Černá paní - NOVINKA

Kontakt na nás

Rodinný pivovar Vilém

Eškova 33
262 23 Jince

+420 731 015 071
pivovar-vilem@email.cz

více informací

uživatelský obsah - vždy jako poslední článek!!!